Hodina deťom
TENTO PROJEKT SA REALIZUJE VĎAKA PODPORE Z FONDU HODINA DEŤOM

Víkend vo Vysokých Tatrách

Výprava „neoficiálneho“ lyžiarskeho výcviku Turisticko-lyžiarskeho krúžku  Gymnázia L. Stöckela na mieste činu – stanici kabínkovej lanovky Štart v Tatranskej Lomnici...alebo „neoficiálny“ lyžiarsky výcvik – tak by sme mohli pomenovať školskú akciu, ktorú zorganizoval Turisticko-lyžiarsky krúžok (TLK) pri Gymnáziu L. Stöckela. Náplňou tejto mimoškolskej záujmovej činnosti je okrem turistiky aj zjazdové lyžovanie (ako aj  snowboarding), ktorým sa nám podarilo úspešne otvoriť zimnú sezónu nášho programu práve v najmenších veľhorách sveta.

V sobotu 18. 1. 2009  sme sa doslova „nalodili“ do mikrobusu – lyžiarsky výstroj i lyžiarska výzbroj trčali zo všetkých kútov. Plní endorfínov sme sa cítili už vtedy, keď nás pán šofér hermeticky uzavrel do nášho skibusu a kompasom nameral smer Tatranská Lomnica. Ďalšia nádielka opojných pocitov sa ešte len blížila spod zasnežených tatranských štítov.

Po príchode na miesto činu, teda na miesto zábavy, gastronómie i zaslúženého oddychu, a to do Školy v prírode v Tatranskej Lomnici stačilo našim študentom len 20 minút na vyloženie batožiny, prezlečenie sa do lyžiarskeho odevu a naloženie lyží do druhého skibusu (čo je na súčasné pomery pohodlnosti mládeže v období „neslávnej“ puberty, resp. v adolescencii pozoruhodný čas J). Po vybavení náležitostí potrebných k spusteniu „lavíny“ lyžiarov Gymnázia L. Stöckela z tatranských kopcov bola lyžovačka otvorená. Samozrejme, predchádzala  tomu spoločná fotografia na stanici kabínkovej lanovky Štart. Plechové nebo, jemný „prašan“, ako aj  opaľovanie na terasách bufetov  boli sprievodným javom našej tatranskej lyžovačky (nedá mi nespomenúť, že optimálnu techniku prevedenia carvingových oblúkov „mužskej“ populácie výpravy neovplyvnili ani kandidátky na Miss Slovensko 2009, ktoré sa v tom čase nachádzali na Lomnickom štíte J).

Noc v Tatranskej Lomnici by sme mohli nazvať ako (s)pokojnú, keďže všetci mali precízne naštudovaný školský poriadok, zvládnutú metodiku odpočinku, ako aj  vedomie o tom, že to bola ich posledná (aj prvá) tzv. rozlúčková noc. Druhý víkendový deň poodhalil na niektorých účastníkoch zájazdu menšiu únavu, a tak predchádzanie úrazom vysedávaním v bufete bolo namieste.

Tešíme sa, že naši študenti mali záujem o pohyb a informačno-komunikačné prostriedky odsunuli na vedľajšiu koľaj. Spoznali tak krásne Vysoké Tatry, obohatili svoje svalové vlákna o značnú dávku laktátu, vyhli sa zraneniam, no v neposlednom rade vytvorili výbornú partiu a lyžovačke dali prívlastok úspešná. Preto im, ako aj mojim kolegom, ktorí svojou pozitívnou náladou a výpomocou celý výlet zdokonalili, patrí veľká chvála a vďaka.

Mgr. Peter Čegiň, Gymnázium L. Stöckela, vedúci TLK

OTVOR FOTOGALÉRIU