AKO
SA NESTAŤ ZÁVISLÝM... (A EŠTE SI PRI TOM UŽIŤ KOPU ZÁBAVY)
Dnešní mladí ľudia to nemajú ľahké. Náročné štúdium, záplava informácií, snaha pôsobiť za každú cenu dospelo... Mnohí rodičia z časových alebo finančných dôvodov nedokážu pre svoje deti zabezpečiť primerané aktivity vo voľnom čase (šport, krúžky, ZUŠ, jazykové kurzy a pod.). Kým sú rodičia v práci, po sídliskách a v centre sa potom bezcieľne potuluje mládež, ktorá si osvojila vlastný spôsob zábavy: návšteva pubov, diskoték, experimentovanie s drogami. Navyše na Slovensku (najmä na východe) je silná tradícia v pití alkoholu. Nezriedka samotní rodičia ponúknu maloleté alebo mladistvé deti, aby si s nimi pripili (Ruku na srdce, ako to bolo vo Vašej rodine na Veľkú noc?). Veľa dospelých fajčí, bežne aj v prítomnosti detí. Ak majú deti takýto vzor dospelých, nečudujme sa, že ich tiež láka ochutnať pivo, či cigaretu. Často však mládež pokračuje aj v ochutnávaní ďalších drog, najmä marihuany, či extázy a lebo pervitínu.
Mladý človek, ktorý prestáva postupne rešpektovať autoritu dospelých (rodičov, učiteľov...) je významne ovplyvnený svojimi rovesníkmi. A práve túto skutočnosť sa snaží využiť jedna z foriem prevencie vzniku závislostí, tzv. peer (rovesnícky) program. Je to cielený, systematický výcvik mladých dobrovoľníkov, ktorí získajú informácie a zručnosti v odmietaní závislostí, formujú si osobné postojea v kruhu rovesníkov sa stávajú prirodzenými propagátormi zdravého životného štýlu bez drog. V prípade potreby dokážu kamarátom laicky pomôcť alebo ich usmerniť k vyhľadaniu odbornej pomoci. Gymnáziu L. Stöckela sa podarilo získať grant z nadačného fondu Východoslovenskej energetiky, a.s., Nadácie Pontis, na realizáciu peer programu v mesiacoch marec-október 2008. Výcviku sa zúčastní 14 dobrovoľníkov z 1. a 2. ročníkov počas 10 stretnutí ukončených záverečným víkendom na Mníchovskom potoku. Priebeh výcviku budeme fotograficky dokumentovať a z niektorých aktivít zachytíme videozáznam použiteľný napríklad na triednických hodinách. Na záver zhrnieme naše poznatky, zaujímavosti a fotky v školskom časopise Som čistý, ktorý je zameraný na prevenciu negatívnych javov u mládeže a na GLS má 7 ročnú tradíciu. Časopis vďaka grantu VSE, a.s. Nadácie Pontis dostane každý študent GLS zdarma. Výcvik povedú odborné lektorky: PhDr. Katarína Stašáková (poradenská psychologička) a RNDr. Erika Hromadová (koordinátorka prevencie sociálno-patologických javov mládeže na GLS).
Tešíme sa spolu s účastníkmi projektu na najbližších 8 mesiacov, počas ktorých bude prebiehať peer program. Ďakujeme VSE, a.s. a Nadácii Pontis, ktoré nám poskytli grant umožňujúci realizáciu tejto formy prevencie vzniku závislostí. Veríme, že tak ako VSE prináša svetlo do našich domácností, aj my prispejeme aspoň malou iskričkou k zlepšeniu kvality života našich študentov.
RNDr. Erika Hromadová