POĽSKÍ MATEMATICI VYUČOVALI NA GLS

 

Deň 11. apríl 2008 bol na Gymnáziu L. Stöckela okrem tradičného učenia naplnený aj inými zaujímavými aktivitami. Prebiehal Deň narcisov, „finišovalo“ sa s prípravou celoštátneho kola geografickej olympiády, ktorá začínala v popoludňajších hodinách, a prebiehala i spolupráca učiteľov matematiky z našej školy a Poľska.

Pred rokom sa naši pedagógovia mali možnosť zúčastniť na konferencii matematikov z celého Poľska, ktorá bola v neďalekej Muszyne. Nadviazané osobné kontakty a spoločné záujmy vyústili tento rok do spolupráce, ktorá pokračovala v našej škole. Organizátormitohtoročného stretnutia pod názvom Matematika nepozná hraníc  boli Liceum Jana Kochanovského v Muszyne v spolupráci s Gimnáziom nr. 5 v Katoviciach a prvýkrát aj s Gymnáziom L. Stöckela v Bardejove.

V piatok 11. apríla 2008 sme v našej škole privítali  dve učiteľky  matematiky – Martu Kadziolka z Bytomi a Ewelinu Szmigiel z Katowic spolu so šiestimi študentmi z obidvoch poľských škôl, ktorí prišli odučiť hodinu matematiky netradičnou formou. Dve menšie skupiny  vytvorené zo študentov 1.C triedy tak na tretej vyučovacej hodine s napätím očakávali, čo nové si pre nich poľskí matematici pripravili. Obavy  sa však vďaka netradičnej a zábavnej  forme vyučovania rýchlo rozplynuli. V jednej skupine sa žiaci učili vytvárať krivky pomocou ihly a nite a v druhej skupine riešili rôzne hlavolamy. Trochu sme sa obávali jazykovej bariéry, no žiaci rozumeli problematike, aktívne spolupracovali a priebeh hodiny sa im veľmi páčil. Spoluprácu s našimi študentmi a ich aktívny prístup k riešeniu problémov si pochvaľovali aj obidve poľské lektorky.

Hoci hlavnou témou stretnutia bola matematika a vyučovanie matematiky, história nášho mesta a jeho okolia bola veľkým lákadlom pre našich hostí, a tak po hodine netradičnej matematiky zavŕšili poľskí priatelia svoju návštevu prehliadkou historického námestia a Bardejovských Kúpeľov. Odchádzali s pocitom, že návšteva a stretnutie splnili svoj cieľ a my veríme, že spolupráca v tejto oblasti sa bude ďalej úspešne rozvíjať.

 

RNDr. Tatiana Prextová, Gymnázium L. Stöckela, vedúca PK matematiky a informatiky

 Foto: J.Čuláková -  Uhly, body a parabola boli pojmy, ktoré sa často opakovali na vyučovacej hodine  pani Marty Kadziolka z poľkej Bytomi. Výsledkom práce poľských a slovenských študentov boli nielen získané nové vedomosti z matematiky, ale aj krásne obrazce vytvorené ich šikovnými rukami pomocou ihly  a nite ako dôkaz, že aj „suchá“ matematika môže byť krásna  a farebná. 

 

RNDr. Tatiana Prextová

Jana Čuláková